Co jemy na diecie paleo?

Co jemy na diecie paleo?


Osoby, które znają dietę paleo jedynie z relacji znajomych albo z programów emitowanych niekiedy w radio i telewizji zazwyczaj obawiają się, że charakterystyczne dla tej diety restrykcje żywieniowe, mogą okazać się dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Rzeczywiście, dość częsta jest opinia zgodnie z którą dieta paleo zakłada spożywanie ograniczonej jedynie liczby produktów, wiele osób obawia się więc, że właśnie brak różnorodności będzie utrudniał im proces gubienia zbędnych kilogramów. Na szczęście wspomniane przekonania nie mają wiele wspólnego ze stanem faktycznym i są przede wszystkim swego rodzaju niedomówieniami. Dieta paleo wcale nie jest uboga, z pewnością więc każdy znajdzie zatem coś dla siebie wśród składników, które spożywali nasi przodkowie.

Na liście produktów, które powinniśmy jeść wzorem naszych przodków znajduje się wiele pozycji, na szczególną uwagę zasługują jednak przede wszystkim pokarmy wysokobiałkowe takie jak choćby: owoce morza, wątróbka wołowa, pozbawione skóry piersi kurczaka oraz chude kotlety cielęce i wołowe. Wybierając tego typu składniki nie musimy obawiać się nie tylko o uczucie głodu, jako, że są one niezwykle sycące, ale również nie musimy przejmować się ich wpływem na nasz organizm. Jeżeli będziemy pamiętać o unikaniu tłuszczu (który w dużych ilościach jest wyjątkowo mało wartościowy), możemy liczyć na to, że dieta paleo nie tylko zredukuje wielkość tkanki tłuszczowej, ale również poprawi nam samopoczucie.

Oczywiście w tym momencie wiele osób może poczuć się niepewnie, nie każdy jest bowiem stworzony do tego, aby codziennie jeść mięso. Jednych zniechęcają do tego względy ideologiczne, innych smak mięsnych potraw, jeszcze inni obawiają się zaś, że zbyt duże ilości mięsa nie wpłyną najlepiej na pracę ich żołądka. Obawy nie są jednak uzasadnione, tak bowiem, jak i dzisiejsi dietetycy, również nasi pierwsi przodkowie uważali, że jedzenie nieustannie tego samego nie jest ani przyjemne, ani korzystne. To właśnie dlatego dieta paleo wcale nie stroni od tłuszczu, zamiast bezwartościowych składników wybiera jednak zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3 pojawiające się między innymi w zielonych warzywach liściastych, orzecha włoskich (tu ważna uwaga – nie mogą być to orzechy solone, powlekane miodem lub otoczone panierką), dziczyźnie oraz wielu owocach morza.

Reklama

Inne diety